Historie

Tělovýchovná jednota Osek byla ve vší slávě založena léta páně 1960. Mezi zakladeteli klubu byli například p. Baloušek Josef, p. Smolík Josef, p. Diviš Josef, p. Mála Eduard z Malé Turné, p. Koubovský Stanislav, p. Švihovec Jaroslav z Radomyšle, p. Čapek Bohumil z Chrašťovic, p. Nepodal Josef, p. Flandera Alois, p. Mrkvička Stanislav, p. Oroš Milda. Prvním předsedou oddílu byl zvolen p. Šavěra.

Začal se tehdy hrát okresní přebor. Dlouhá léta se sváděly boje v této soutěži. Nastoupilo se proti borcům za Sedlice, Blatné, Strakonic, Dražejova, Katovic, Střeleckých Hoštic a dalším.

V roce 1965 se dosáhlo velikého úspěchu. Bojovalo se totiž o I. A třídu. Tehdy I. B třídy nebyly. Postupovalo se tedy rovnou do I. A
třídy. V kvalifikaci o postup se bohužel neuspělo. Muselo se tedy bojovat dál.

Náš oddíl od roku 1965 dostal nového ředitele. Předsedou byl jednohlasně zvolen p. Charvát Miloš, zaměstnanec JZD Osek. "Byla mu dána důvěra šéfovat oddílu TJ RH Osek".

Prvního postupu do vyšší soutěže jsme se dočkali v roce 1970. Z dvaadvaceti zápasů se vybojovalo 15 vítězství, 3 remízy a pouze 4x jsme zůstali "na štítě". Jedním z rozhodujících utkaní byla výhra nad Libějovice 2:1 (branky dávali Lískovec a Hanzlík z desítky - utkání řídil p. Prušák ). Na podzim se začala kopat I. A třída. Sestava našeho družstva byla následující: Josef Ráž, Zdeněk Baloušek, Josef Vápeník, Jaroslav Přib, Jaroslav Švihovec, Miroslav Hanzlík, Bohuslav Čapek, Stanislav Koubovský, Jiří Baloušek, Karel Řezanka, Ladislav Lískovec, Lojza Poklop.

Na podzim v roce 1973 byl založen "B" tým. 25. 8. 1973 byl sehrán první přátelský zápas se Sokolem Katovice "B". Mezi hráči týmu byli například: Mulač Jiří, Černý Tonda, Šípek Jarda, Diviš Karel, Novák Karel, Jůzek Petr, Jícha Jaroslav. Trenéry se stali p. Vonášek Josef a p. Jůzek Petr.

Dalším důležitým datem v historii našeho klubu je 23. červen 1979. Tohoto dne bylo slavnostně otevřeno sportovní zařízení TJ.V historii bojů na fotbalových trávnících klub několikrát postoupil i sestoupil. "B" tým se rozpadl, aby mohl opět v sezoně 2001-2002 bojovat na okresních trávnících.

Naše áčko poslední tři roky hraje nejvyšší krajskou soutěž. V sezoně 2014/2015 dokonce skončilo na druhém místě s možností postupu do dvize. Naše "B" mužstvo prošlo během posledních pěti let radikální změnou a během posledních čtyř let dokonce postoupilo až do druhé nejvyšší krajské soutěze - I. A třídy. Nejprve postoupilo z OP, poté se rok zastavilo v I. B třídě, aby ji další rok suveréně vyhrálo.

Momentálně máme tři mládežnická družstva - dorost hraje krajskou I. A třídu a žáci s přípravkou jsou účastníky okresního přeboru.